Swingový orchestr

   

  Swingový orchestr BLACK BAND byl v roce 2000 založen saxofonistou Zdeňkem Černým. V průběhu dalších deseti let získal orchestr ocenění na soutěžích jazzových orchestrů jak v krajských, tak celostátních kolech. Vystupoval na nejrůznějších akcích nejen v orlicko-ústeckém regionu, ale i v kraji a v celé České republice. Účastnil se různých jazzových a swingových festivalů, jako je např. Týništský festival Jardy Marčíka, Jazz Lanškroun, Jazz Litvínov apod.  Vycestoval do Německa, Švédska a dokonce do daleké Austrálie.

  V roce 2011 přebírá pomyslnou dirigentskou taktovku Linda Gregarová. S  mladými hráči, žáky školy, kteří neměli s orchestrem doposud žádné zkušenosti, nacvičuje nový repertoár a navazuje na tradici swingových a jazzových orchestrů v Ústí nad Orlicí.

   Pravidelně vystupuje na svých tradičních koncertech, pořádá výchovné koncerty pro školy, hraje na akcích pořádaných městem, vyjíždí na sjednané akce v okolí.

   V dubnu 2014 získal orchestr na krajském kole soutěží ZUŠ v kategorii jazzových orchestrů ve Svitavách titul absolutního vítěze. Z ústředního kola si odvezl čestné uznání. V květnu 2014 díky úspěchu v krajském kole byl pozván na Swingový festival Jardy Marčíka do Týniště nad Orlicí. V září téhož roku vystupoval na nádvoří Valdštejnského paláce v Praze.

  V dubnu 2015 odcestoval na zahraniční zájezd do Belgie na mezinárodní festival mládežnických orchestrů v Neuköllnu, kde získal cenu ve zlatém pásmě. V témže roce nahrál a pokřtil své první a zatím i poslední CD s názvem Black Band 15. Odehrál koncert na akci Město v pohybu, slavil Dny Pardubického kraje na Třídě míru v Pardubicích a účastnil se také Mladé Smetanovy Litomyšle.

  V roce 2017 se orchestr opět účastnil krajského kola soutěží ZUŠ ve Svitavách, kde získal první cenu a postup do ústředního kola v Litvínově, odkud si přivezl cenu stříbrného pásma.

  Jako nezapomenutelný se zapíše rok 2018, kdy orchestr vystupoval na městské akci Město v pohybu, týden dobré pohody a doprovázel ikonu české populární hudby Josefa Laufera. Na pravidelném jarním koncertě hostoval spřátelený jazzový orchestr z pardubické konzervatoře – Banda di Fieste pod vedením Pavla Hlubočka. V témže roce se Black Band naposledy účastnil hudebního festivalu v německém Thumu, kam orchestr jezdil celkem pravidelně již od roku 1995.  Vystupoval v blízké Sopotnici, hrál také při příležitosti oslav 100let republiky na náměstí v Ústí nad Orlicí. V listopadu zahájil plesovou sezonu na Misijním plese v Ústí nad Orlicí a v prosinci vyjel do Pardubic za spřátelenou Bandou di Fieste zahrát svůj vánoční repertoár do Sukovy síně.

  Do historie se zapíší oslavy 80ti let od založení ZUŠ Jaroslava Kociana. Při této příležitosti se dne 9. března 2019 konal první reprezentační ples školy, na kterém si tento orchestr s chutí zahrál. Mezi další akce se může zapsat pravidelný jarní koncert, Město v pohybu nebo ZUŠ Open, Jazzový festival v Chocni, Dny Holicka. V září pak odjela polovina  členů orchestru do Chorvatska společně s Brass Company z Lanškoruna.

  Krátký koncertní rok 2020 začal 7. března, kde orchestr účinkoval na druhém reprezentačním plese ZUŠky a doprovázel Elišku Urbanouvou. Tato akce byla vůbec poslední akcí školy před prvním lockdownem z důvodu Covidové epidemie. V sobotu 19. září vyjel Black Band do Přelouče na koncert v rámci „Ceny dabingu Františka Filipovského“. Opět to bylo těsně před druhým lockdownem.

  Od října 2020 se kapela bohužel neviděla pohromadě a osobně. Spojení funguje pomocí e-mailu, posíláním nahrávek a naskenovaných not. Hráči si doma přehrávají individuálně jen tak pro radost, případně se učí svoje party s učiteli na online individuální výuce. Online spojení nemá moc cenu, protože i tak je každý u PC na jiné, povinné online výuce až dost.

  Hned jak to bude možné, kapela vyjede společně na víkendové soustředění do Orlického Záhoří, kde se celá parta opět nastartuje na stejnou, společnou, nadšenou, muzikantskou vlnu.

  Už aby to bylo, snad se sejdeme v plné sestavě a jak se říká „palbě“!!!

                                                                                            Linda Gregarová, dirigentka orchestru

  JAK SE ŽIJE KAPELNÍKŮM - 6. díl: LINDA GREGAROVÁ a BLACK BAND – YouTube

  https://www.youtube.com/watch?v=aae67Usvt_w&t=5s